X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سورنا فایل

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

تحقیق درباره روش های خوراک دهی گاو شیری

اختصاصی از سورنا فایل تحقیق درباره روش های خوراک دهی گاو شیری دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

تحقیق درباره روش های خوراک دهی گاو شیری


تحقیق درباره روش های خوراک دهی گاو شیری

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 57

 

مقدمه :

روش های خوراک دهی گاو شیری یکی ازموضوعات مورد بحث و جالب بین متخصصان تغذیه است گسترش و توسعه واحد های گاو شیری در اطراف شهر ها جهت تامین نیاز محصولات لبنی مصرف کنندگان ،افزایش اندازه گاو داری ها ،افزایش هزینه نیروی انسانی و افزایش ظرفیت تولیدی گاو های شیری سبب گردیده تا متخصصان تغذیه و مدیران واحد های پرورش ،روش های گوناگون خوراک دهی می توان بر سلامت بازده غذایی ودر نهایت سود آوری واحد به طور چشم گیری موثر باشد .

روشهای خوراک دهی در طی 50 سال اخیر تغیرات زیادی کرده است با یک برسی کلی روشهای و شیوه های ایجاد شده جدید را همراه با برخی عوامل را می توان را به صورت زیر بیان کرد . 1- افزایش در اندازه گله 2- نیاز به افزایش کیفیت خوراک علوفه ای 3- تا کید بر روشهای بهتر در استفاده از نیروی کاری و افزایش زمان صرف شده برای خوراک دهی 4- توجه بیشتر به نقش مدیریت خوراک روی سلامت و تولید مثل 5- کاهش هزینه خوراک و افزایش بهره وری آن 6- تاکید روی نحوه ی تغذیه و به کار گیری مواد آ لی مدفوع .

کلیات :

مواد خوراکی عبارت است مواد و عناصر طبیعی که حیوانات برای بقای خود از آنها مصرف می کنند . فرآورده های جانبی برخی کارخانجات می تواند به عنوان خوراک پایه احتمالی ، برای جیره گاو در نظر گرفت ، چنین فرآیندی در بر گیر ندهای پسمانده های کاغذ و دیگر فرآور دهای چوبی هستند . پسمانده های مواد جامد دامی و ذرات علوفه ای یکی از منابع پر فیبری است . به طور کلی رشد از طریق غذاهای فیبری به دست می آید و چاقی از تغذیه ی غذاهای نشاسته ای به دست می آید بنا بر این سیلوی ذرت ،تازه،گندم سایر دانه های نشاسته ای بایستی با احتیاط مصرف شود .علوفه خشک و بقولات وسیلوی گراس ،(علوفه گرامینه)همراه با جو ،یولاف و محصولات فرعی ،علوفه های انتخابی برای تلیسه ها و گاوهای شیری در حال رشد می باشد . عامل موثر در جویدن اندازه ذرات مواد غذایی است ، علوفه خشک بلند یا کاه موجب بیشترین مقدار جویدن به ازای هر ماده خشک مصرفی است . علوفه خشک خرد شده و سیلو در درجه بعدی از از نظر زمان جویدن قرار دارند . مواد دانه ای و محصولات فرعی کار خانجات به زمان کمتری برای جویدن نیاز دارند . به طور کلی می بایست حد اقل 75 درصد (ای . دی .اف )از علوفه تا مین شود و اندازه ذرات علوفه ای نیز می بایست 5% کمتر نباشد با توجه به این که فیبر فوق می بابست قابل هضم نیز باشد . لذا فقط فیبر حاصل از علوفه زود چیده شده می تواند هر دو منظور فوق ( جویدن و قابلیت هضم ) را تا مین کند . و وقتی علوفه دیر چیده شود و یا فیبر با قابلیت هضم بالا برای تولید اسید استیک استفاده شود . هدف از تولید علوفه خشک کاهش میزان رطوبت بالا محصول سبز تا حدودی است . گراس خشک تهیه شده از گیاهان جوان نیز در جیره حیوانات نشخوار کننده عمدتا" به عنوان جایگزینی برای غلات و کنسانترهای پروتیئنی همراه با سیلو و علوفه خشک مصرف می شود . اندازه ذرات مواد خوراکی موجود در جیره خوراکی مبتنی است بر تا مین عناصر غذایی مورد نیاز دام به منظور جبران آنچه را که دام در اثر تولید و حفظ سلامت خود از دست می دهد . علوفه یعنی علف سبز ،علف خشک و علف سیلو شده ، خوراک اصلی دام را تشکیل می دهد که در اولین مورد همراه با سایر مواد خوراکی مصرفی دام را جیره پایه را تشکیل می دهد اما در اکثر موارد همراه با سایر مواد خوراکی مانند غلات یا کنجاله ها مصرف می شود ، خرد کردن علوفه به اندازه های کوتاه مصرف اختیاری ماده خشک سیلو حاصل از حدود 20 درصد در گاوهای شیری را افزایش می دهد که بخشی از آن را می توان بهتر محافظت شدن سیلو و قسمتی را به تسریع در خوردن خوراک توسط دام و کاهش در فاصله زمانی لازم برای یک وعده غذا و شروع نشخوار مربوط به آن مرتبط دانست . زیاد کوتاه و خرد کردن علوفه های سیلو شدنی هر چند باعث تسریع در آزاد شدن کربوهدراتهای محلول در آب ، علوفه و بهتر تخمیر شدن علوفه سیلو شده و در نهایت مصرف زیادتری توسط حیوان می شود . ولی این مساله با زیاد مصرف کردن سوخت ( در ماشین آلات برداشت )نیز همراه است بنابرین اندازه پیشنهادی فوق ( متوسط 25 میلی متر برای قطعات علوفه در هنگام سیلو شدن ) ، بیان کننده این مطلب است که همزمان با کاهش مصرف سوخت و کمتر استفاده کردن از ماشین آلات برای آماده سازی سیلو ی علوفه ای از کاهش ارزش غذایی ماده خشک نیز جلو گیری به عمل می آید. (1)

حد مجاز فیبر و اندازه ذرات خوراک :

احتیاجات گاو به فیبر زیاد می باشد ، فیبر علاوه بر تولید اسید استیک ، جویدن و نشخوار را تضمین می کند حیوانات از طریق جویدن ، اندازه ذرات مواد غذایی را کاهش می دهند و قسمتی از عمل هضم به این صورت انجام می گیرد . در جریان عمل جویدن گاو مقدار زیادی بزاق را می بلعد . که در شکمبه به عنوان بافر عمل می کند و ( اسیدیته ) شکمبه را کنترل می کند . در طبیعت این عمل ضروری است تا گاو را قادر بسازد از مواد غذای با کیفیت پایین نیز بتواند استفاده کند . اکنون این عمل برای تولید زیاد شیر ضروری است . بایستی فیبری را تهیه کنیم که به اندازه کافی محکم و سفت باشد تا نیاز به جویدن وجود داشته باشد و همچنین به اندازه کافی نیز قابل هضم باشد تا توسط باکتریهای شکمبه به اسید استک تبدل شود.

طی سالها فیبر غذا را به صورت فیبر خام اندازه می گرفتیم و بیان می کردیم که احتیاجات گاو به این ماده مغذی حداقل برابر 18 در صد کل ماده خشک جیره می باشد . این معیار مفید بوده اما گاهی رضایت بخش نبوده است زیرا فیبر خام یک معیار خیلی متغیر بودامروزه اغلب متخصصان تغذیه ترجیح می دهند که از معیار دیگری به نام ( ای . دی . اف ) استفاده نمایند . و حداقل احتیاجات دام را برابر 21 درصد ماده خشک جیره را بیان می کنند . معیار دوم برای ارزیابی فیبر جیره که اعمال شکمبه و جویدن را تضمین می کند ( ان . دی . اف ) می باشد . سطح مناسب ( ان . دی . اف ) بین 32 تا 38 درصد ماده خشک جیره است ، با ادامه تحقیقات سطح مناسب ( ان . دی . اف ) در جیره های مرکب از مواد غذایی مختلف تعیین خواهد شد . ( سطح مناسب ان . دی.


دانلود با لینک مستقیم


تحقیق درباره روش های خوراک دهی گاو شیری
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)